e-Recepta

E-recepta – co to jest?


E-recepta
 to dokument elektroniczny upoważniający do zakupów lekarstw. Zastąpiła ona funkcjonujący jeszcze druk papierowy. W sposób znaczący uprościła obieg dokumentów pomiędzy lekarzem a apteką. E-recepta zawiera wszelkie istotne informacje, które niezbędne są do sprzedaży medykamentu pacjentowi. Co najważniejsze, e-recepta wystawiona może zostać bez wizyty u lekarza. W wielu przypadkach wystarczy konsultacja telefoniczna lub mailowa. Zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych lub przyjmujących stałe leki. To czysta wygoda i oszczędność czasu. E-recepta jest idealnym rozwiązaniem w każdej sytuacji. Wystarczy kilka godzin, by znalazła się na skrzynce mailowej. Może być także wysłana w formie czterocyfrowego kodu SMS-em na numer telefonu. W połączeniu z numerem PESEL umożliwia to jej realizację w każdej aptece. To bezpieczne rozwiązanie. Sprawia, że zagubienie tak wstawionej e-recepty jest niemal niemożliwe. Wygodą jest także fakt, że nie ma konieczności wykupywania wszystkich lekarstw od razu. Farmaceuta ma wgląd w system medyczny, w którym widzi przepisane przez lekarza medykamenty. Widzi też, które pozycje z e-recepty zostały już wcześniej wykupione. Nie zachodzi tu prawdopodobieństwo pomyłki. Wszystko zapisane jest na Internetowym Koncie Pacjenta.

e-Recepta

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 12 godzin roboczych*

 

 

E-Recepta Pilna

Kto wystawia e-recepty?


E-recepty
 traktowane są dokładnie tak samo, jak papierowa ich forma. Analogicznie jest z uprawnieniami do ich wystawiania. Określa to art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych 
(Dz. U. z 2020 r. poz. 357, z późn. zm.). Możliwość jej wystawienia posiadają:

  • lekarze;
  • lekarze dentyści;
  • farmaceuci;
  • pielęgniarki;
  • położne;
  • felczerzy;
  • starsi felczerzy.

UWAGA! Bardzo ważne jest wskazanie leków, które zażywa się stale. Podobnie jak opisanie chorób przewlekłych, na które cierpi pacjent. Lekarz wystawiający e-receptę weźmie to pod uwagę. Dopasuje lekarstwa w ten sposób, by nie wystąpiły między nimi niepożądane interakcje. Istotne jest także zapoznanie się Pacjenta z dawkowaniem lekarstw.

Jak otrzymać e-receptę online?


By otrzymać e-receptę online, należy wykonać kilka czynności. Różnią się one w zależności od schorzenia i okresu leczenia. Najłatwiej mają pacjenci przewlekle chorzy. Zazwyczaj leczą się oni u jednego lekarzem w swojej poradni. Najczęściej wystarczy zamówić konsultację telefoniczną. Po krótkim wywiadzie lekarz podaje kod recepty, którą wystawił. Nieco inaczej rzecz wygląda podczas nagłego przypadku choroby. Tu najłatwiej skorzystać z naszej platformy telemedycznej. Po konsultacji online z lekarzem specjalistą uzyskuje się diagnozę oraz e-receptę. Jak to wygląda w praktyce? To niezwykle proste. Wystarczy po kolei wykonać poniższe czynności:

  • podaj nazwę leku, którego potrzebujesz;
  • wskaż schemat dawkowania;
  • podaj ilość potrzebnych opakowań;
  • opisz powód przyjmowania medykamentu;
  • opłacić konsultację online;
  • wystawiona zostanie e-recepta;
  • e-receptaprzesłana zostanie do Pacjenta na adres e-mail;
  • w przypadku niemożności wystawienia e-receptynastąpi zwrot wpłaconych środków.

Ile jest ważna e-recepta?


E-recepta
 ważna jest na ogół 30 dni. Istotny jest tu rodzaj leków, które się na niej znajdują. Do wyjątków należą antybiotyki, które można wykupić w trakcie 7 dni. E-recepta na leki immunologiczne ważna jest 120 dni. Ważność i stan realizacji e-recepty można sprawdzić, logując się do swojego IKP. Informacje znajdują się w zakładce „e-recepty”.

Kto może wykupić lekarstwa z e-recepty?


E-receptę
 zrealizować może pacjent lub osoba przez niego uprawniona. Nie jest wymagana przy tym żadna dokumentacja. Wystarczy udostępnić osobie wykupującej lekarstwa swój numer PESEL i kod e-recepty.

Jak i gdzie wykupić leki z e-recepty?


E-recepty
 realizowane są w każdej aptece na terenie kraju. To obowiązek nałożony na tego rodzaju placówki w styczniu 2020 roku. Procedura jest nieco inna niż w przypadku dokumentu papierowego. Co należy zrobić, by wykupić leki z e-recepty?

  • podać czterocyfrowy kod e-receptyprzysłany SMS-em wraz z numerem PESEL;
  • podać wydrukowaną w domu e-receptę, która przyszła w formie maila i numer PESEL.
Pobierz Aplikację
aplikacja google play aplikacja app store
Dla użytkownków aplikacji e-recepta za 49.99 PLN.